
Профилът на българския длъжник е на млад мъж до 30 години, който живее с родителите си, а средният дълг на българите е намалял с 34% от началото на 2017 година. Това показват данните от доклада поръчан от Асоциацията на колекторските агенции в България.
Как да се предпазим от неразумни сделки, които ще ни превърнат в длъжници, съветва Лилиа Димитрова – член на Асоциация на колекторските агенции. Тя потвърди, че все още съществуват нелоялни практики за изнудване на длъжници, но малко колекторски фирми ги практикуват.
https://www.youtube.com/watch?v=mzET5YrBpz4
„Увеличава се делът на задълженията от фирми за бързи кредити и потребителски кредити, както и за ток, вода и парно. Колкото по-рано хората приключат с финансовото си задължения, толкова по-евтино ще им излезе. Съветвам хората да четат внимателно офертите, договорите и допълнителните споразумения и да взимат информирани решения“, каза Димитрова.
Какви са правата и задълженията ни, ако дългът ни е изкупен от колекторска фирма?
Ценни съвети даде адвокат Камен Добрев.
„Поставям под съмнение цифрите от това изследване. Безконтролно се отпускат кредити с ясното съзнание, че кредитополучателите няма как да върнат парите. Дейността на колекторските фирми не е законово регламентирана, никой не ги регулира. Принуда и заплахи са сред способите за принуждаване, за да бъдат върнати парите, а това граничи с точки в Наказателния кодекс“, каза адвокатът.
https://www.youtube.com/watch?v=xo8Jh5gkF1Q
Източник: BITelevision / Още от КОД 11-13 – ТУК.